Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsument nie jest na straconej pozycji

11 czerwca 2021 | Prawo co dnia | Wojciech Tumidalski

Unijny trybunał ogłosił dwa wyroki potwierdzające, że instytucje finansowe muszą rzetelnie sprawdzać, komu dają kredyt, oraz wskazując, jak liczyć przedawnienie niektórych roszczeń.

 

W „polskiej" sprawie (C- 303/20) TSUE odpowiedział na pytanie prejudycjalne Sądu Rejonowego w Opatowie. W 2018 r. firma będąca pośrednikiem kredytowym zawarła z kobietą umowę kredytu konsumenckiego na 5 tys. zł. Do zwrotu (kapitał, koszty i wszelkie opłaty) było ponad 8,6 tys. zł. W chwili zawierania tej umowy kobieta, pracująca na etat z wynagrodzeniem 2,3 tys. zł netto, miała już 23 inne kredyty i pożyczki na prawie 262 tys. zł, zaś jej niepracujący małżonek – na dwa razy tyle. Kredyt nie został spłacony, a wierzytelność została zbyta na rzecz Ultimo Portfolio Investment, który pozwał konsumentkę. Okazało się, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11984

Wydanie: 11984

Spis treści
Zamów abonament