Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Norweski podatek od wartości dodanej nie jest przychodem ani kosztem

21 czerwca 2021 | Podatki i księgowość | Kinga Piotrowska

Sam fakt, że Norwegia nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, nie może implikować konieczności rozpoznania faktur z norweskim podatkiem od wartości dodanej (Merverdiavigift) w kwocie brutto.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 16 marca 2021 r. (I SA/Gd 1152/20).

Spółka jest zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem VAT. W ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi prace remontowe na statkach na terytorium Królestwa Norwegii. Zgodnie z norweskim prawem podatkowym, w związku z wykonywanymi pracami remontowymi, spółka była zobowiązana zarejestrować się jako podatnik podatku Merverdiavigift (MVA). Świadczone przez nią usługi podlegają MVA z zastosowaniem 25-proc. stawki. Spółka wystawia faktury na kwotę netto powiększoną o 25 proc. MVA. Następnie odprowadza wykazany podatek do norweskiego organu. Zdaniem podatnika, MVA jest tożsamy z VAT-em, co w konsekwencji oznacza, że nie może być doliczany do przychodu i jednocześnie powinien być wyłączony z kosztów uzyskania przychodu w przypadku faktur zakupowych zawierających ten podatek.

Organ nie zgodził się ze spółką. W jego ocenie podatek rozliczany na terytorium Norwegii nie jest tożsamy ani z podatkiem od towarów i usług, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT, ani nie może być utożsamiany z podatkiem od wartości dodanej, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament