Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stroje służbowe dla pracowników – z podatkiem czy bez

21 czerwca 2021 | Podatki i księgowość | Przemysław Szwed

Jeśli ubranie, które członkowie załogi mają nosić w pracy, jest charakterystyczne, np. posiada logo lub nazwę firmy, to uzyskany przez te osoby przychód może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.

 

Zdarza się, że pracownicy wykonujący pracę na określonych stanowiskach zobowiązani są do używania stosownej odzieży służbowej, która zazwyczaj jest dostarczana (pracodawca sam nabywa odzież) lub finansowana (pracodawca zwraca pracownikowi wydatek na zakup odzieży) przez pracodawcę. Odzież ta bardzo często jest charakterystyczna dla danego pracodawcy (określone barwy, logo). Bywa jednak, że nie wyróżnia się niczym szczególnym (np. nieposiadający znaków firmowych służbowy garnitur dla kierowcy autobusu wycieczkowego) i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pracownik mógł ją wykorzystywać również po pracy (do celów prywatnych).

Przysporzenie majątkowe

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są, co do zasady, otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament