Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólnicy mogą ograniczyć pensję członka zarządu

22 lipca 2021 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Organ albo osoba powołana do zawarcia umowy z członkiem zarządu spółki może swobodnie ustalić zasady jego wynagradzania, jeśli wspólnicy nie podjęli uchwały określającej zasady wynagradzania zarządu.

Pensje członków zarządu spółek publicznych od lat stanowią przedmiot zainteresowania mediów i zawsze były ograniczane przepisami. Przez długie lata była to tzw. ustawa kominowa. Obecnie limitowanie prezesowskich wynagrodzeń następuje w myśl przepisów ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Określono w niej górne limity wynagrodzeń w różnego typu spółkach, uzależnione od skali ich działalności.

Jednak nawet w zakresie spółek podpadających pod przepisy tej ustawy przewiduje ona tylko stan pożądany w zakresie wysokości wynagrodzeń organów zarządzających spółkami, zapewnienie którego jest możliwe w zasadzie tylko wówczas, gdy państwo czy samorząd jest większościowym udziałowcem spółki. Wynagrodzenie całkowite członka zarządu spółki podlegającej pod przepisy tej ustawy składa się z części stałej, stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe (wynagrodzenie stałe), określonej kwotowo, oraz części zmiennej, stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy spółki (wynagrodzenie zmienne). W spółkach niemających charakteru publicznego brak jest takich przepisów, ale w skrajnych przypadkach teoretycznie swobodnie ustalona wysokość wynagrodzenia prezesa też może zostać zakwestionowana.

Powołanie i umowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12019

Wydanie: 12019

Spis treści
Zamów abonament