Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakup z zakładowego funduszu z prawem do odliczenia

26 lipca 2021 | Podatki i księgowość | BARTOSZ TRZASKA

Nawet minimalna opłata ponoszona przez pracownika oznacza, że transakcja przekazania kart sportowych przez spółkę jest transakcją odpłatną, a ich wcześniejszy zakup służy bezpośrednio realizacji czynności opodatkowanej.

Pracodawcy, chcąc uatrakcyjnić swoją pozycję wśród pracowników, oferują im często różnego rodzaju zachęty i bonusy, np. karty sportowe typu Multisport wraz z ich dofinansowaniem. Najczęściej są one opłacane ze środków pracownika i środków obrotowych spółki albo ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). W opisywanym przypadku spółka zdecydowała się na sfinansowanie kart Multisport z trzech źródeł jednocześnie (tj. ze środków pracownika, środków obrotowych i środków z zfśs). Po stronie spółki pojawiły się wątpliwości, czy w zakresie, w jakim karty będą finansowane z zfśs spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem tych kart.

Prawo do odliczenia podatku, w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przysługuje podatnikowi, o którym mowa w art. 15, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W odniesieniu do prawa do odliczenia podatku od towarów i usług należy rozważyć czy nabycie kart przekazanych przez spółkę pracownikom służy czynnościom opodatkowanym oraz czy spółka działa jako podatnik VAT.

W celu odsprzedaży

Jeżeli karty są finansowane wyłącznie ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament