Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miejsce konsumpcji w firmie decyduje o prawie do odliczenia VAT

26 lipca 2021 | Podatki i księgowość | Dominika Kłopotowska

Artykuły spożywcze udostępniane m.in. w kuchniach pracowniczych i pomieszczeniach socjalnych służą zaspokajaniu osobistych potrzeb pracowników oraz kontrahentów i pozostają bez związku z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą.

 

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 2 kwietnia 2021 r. (0114-KDIP4-3.4012.2.2021.2.IG).

Spółka spytała w trybie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, czy może odliczyć VAT naliczony związany z nabyciem artykułów spożywczych. Przedmiotem zakupów najczęściej są takie produkty jak np. kawa, herbata, mleko, cukier, woda mineralna, soki, kanapki, drobne słodycze, popularne owoce oraz jogurty. Są one udostępniane nieodpłatnie pracownikom w przestrzeni wspólnej podczas godzin pracy, jak również wydawane do sekretariatu celem zapewnienia poczęstunku gościom i klientom spółki. Część produktów jest przekazywana do spożycia w czasie narad wewnętrznych albo spotkań z kontrahentami. Zdaniem spółki, takie zakupy mają związek z prowadzoną działalnością, dlatego przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Organ podatkowy częściowo zgodził się ze spółką. Przypomniał, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT oraz dyrektywą VAT możliwe jest odliczenie podatku od nabywanych towarów i usług, które są związane z prowadzoną przez podatnika opodatkowaną działalnością gospodarczą. Mając to na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament