Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto decyduje o dotacji na sport

27 lipca 2021 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

-Radni miejscy chcą mieć większą kontrolę nad przyznawaniem dotacji na zadania z zakresu sportu dla klubów sportowych i zmienić uchwałę dotacyjną z ustawy o sporcie. Chodzi o zastąpienie decyzji prezydenta miasta – w sprawie udzielenia dotacji – decyzją komisji konkursowej powołanej przez radnych. Miałoby to być bardziej obiektywne przyznawanie dotacji. Czy będzie to legalne – pyta radny.

Analizę pytania warto poprzedzić pewną zasadniczą kwestią, a mianowicie dotyczącą podziału kompetencji pomiędzy organami jednostki samorządu terytorialnego. Te fundamentalne kwestie wynikają z art. 94 konstytucji. On stanowi, że - organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa. Na kanwie ww. regulacji prawnej w orzecznictwie sądowym akcentuje się, że akty prawa miejscowego powinny być podejmowane w oparciu o wyraźną normę kompetencyjną rangi ustawowej i w granicach upoważnienia ustawy (art. 94 konstytucji). (...)

Wykroczenie przez organ uchwałodawczy poza granice upoważnienia ustawowego do wydania aktu prawa miejscowego, stanowi istotne naruszenie prawa i skutkuje stwierdzeniem nieważności wadliwych norm prawa miejscowego – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 9 lipca 2020 r., sygn. akt II SA/Bk 335/20.

Wskazana regulacja z konstytucji jest o tyle istotna, że stanowi punkt wyjścia dla oceny zamierzenia legislacyjnego radnych miasta. Z kontekstu podanego stanu faktycznego wynika zaś, że przedmiotem ewentualnych zmian legislacyjnych ma być tzw. uchwała dotacyjna z zakresu zadań dotyczących sportu. Uchwały te mają normatywne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12023

Wydanie: 12023

Spis treści
Zamów abonament