Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rysy na „kryształowym” Banasiu

26 lipca 2021 | Kraj | Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka
Prezes NIK Marian Banaś nie zamierza rezygnować  ze stanowiska, ani z immunitetu
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Prezes NIK Marian Banaś nie zamierza rezygnować ze stanowiska, ani z immunitetu

Prokuratorski finał wojny PiS z prezesem NIK – wniosek o uchylenie immunitetu za ukrywanie majątku i zarzuty dla syna za fałszowanie faktur.

 

Po blisko dwóch latach śledztwa Prokuratura Regionalna w Białymstoku uznała, że posiada dowody, by postawić zarzuty karne Marianowi Banasiowi, prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, za zaniżanie stanu majątkowego aż w dziesięciu oświadczeniach majątkowych w czasach, gdy był wiceministrem i ministrem finansów (lata 2015–2019). Zdaniem CBA wysokość zaniżonej kwoty sięgała nawet 550 tys. zł. Banaś zataił także w oświadczeniach majątkowych zakup rzeźby za 68 tys. zł i dochód osiągnięty z jej sprzedaży. Kupił ją w październiku 2016 r. (był wtedy m.in. szefem Służby Celnej) od piramidy finansowej, kiedy rozpracowywały ją jego służby celno-skarbowe. Zarzutami ma skończyć się także głośna sprawa wynajmu kamienicy w Krakowie, którą Marian Banaś tanio wynajmował osobom powiązanym z półświatkiem (ujawnił to „Superwizjer" w TVN 24). Zdaniem prokuratury przez pięć lat zaniżał (był wtedy m.in. ministrem finansów i szefem Administracji Skarbowej) przychody z dzierżawy – Skarb Państwa stracić na tym miał ponad 50 tys. zł. Banaś tłumaczył, że wynajmował tanio, bo dzierżawca chciał kupić kamienicę. Ostatecznie nic z tego nie wyszło.

Immunitet szefa NIK...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament