Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odsetki ustawowe za opóźnienie

28 lipca 2021 | Rachunkowość | Hanna Stasiukiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Nieterminowe płatności to problem, który dotyka większość przedsiębiorców. Dlatego warto znać funkcjonowanie mechanizmu naliczania odsetek od przeterminowanych należności.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w Polsce podaje, że nawet 90 procent firm nie otrzymuje zapłaty należności w terminie lub spotkało się z takim zjawiskiem. Brak spływu należności sprawia, że firma traci możliwość regulowania własnych zobowiązań, co negatywnie rzutuje na całą płynność finansową przedsiębiorstwa.

Trzy rodzaje odsetek

Obecnie obowiązują trzy ogólne rodzaje odsetek ustawowych, tj.: odsetki za opóźnienie, odsetki kapitałowe i odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych.

Odsetki kapitałowe – jako odsetki z czynności prawnych, naliczane są np. w przypadku pożyczek lub kredytów. Stanowią formę wynagrodzenia za możliwość korzystania z obcego kapitału, zatem powstają już z samego tytułu korzystania z obcego kapitału, a nie opóźnienia w spłacie danego świadczenia. Wysokość odsetek może być ustalona przez strony umowy. W przypadku braku ustaleń należą się odsetki ustawowe, zgodnie z art. 359 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Warto wiedzieć, że wysokość tych odsetek nie może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12024

Wydanie: 12024

Spis treści
Zamów abonament