Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa cash poolingu – konsekwencje bilansowe i podatkowe

28 lipca 2021 | Rachunkowość | Agnieszka Jurcimierska-Pawlik

Cash pooling jest popularnym instrumentem zarządzania płynnością finansową podmiotów działających w ramach grupy kapitałowej. Polega na pokrywaniu niedoborów finansowych jednej spółki z nadwyżek wypracowanych przez inną spółkę wchodzącą w skład jednej grupy.

Dzięki wzajemnemu bilansowaniu nadwyżek i niedoborów pieniężnych pomiędzy podmiotami powiązanymi cash pooling stanowi alternatywę dla finansowania zewnętrznego. Korzystanie z umowy cash poolingu wymaga prawidłowej ewidencji księgowej oraz niesie za sobą określone konsekwencje podatkowe.

Umowa cash poolingu jest zaliczana na gruncie prawa cywilnego do umów nienazwanych. Mechanizm wzajemnego rozliczania niedoborów i nadwyżek pieniężnych opiera się na przesyłaniu zasobów pieniężnych spółek na wspólne konto, którym zarządza pool leader. Zazwyczaj funkcję tę pełni bank lub podmiot wchodzący w skład grupy kapitałowej.

Rozdzielanie zasobów pieniężnych pomiędzy podmiotami powiązanymi może następować na dwa sposoby:

1) w formie rzeczywistej – dochodzi do fizycznego przesyłania środków pieniężnych między rachunkami spółek grupy kapitałowej;

2) w formie wirtualnej – nie dochodzi do rzeczywistego transferu środków pieniężnych, ale pool leader kontroluje rachunki uczestników i na podstawie ujemnych lub dodatnich sald nalicza oprocentowanie.

Księgi rachunkowe i sprawozdawczość

Saldo środków pieniężnych z tytułu rozliczeń pomiędzy jednostką a pool leaderem jest wykazywane na koncie „Pozostałe rozrachunki – cash pooling". Jeżeli na dzień bilansowy konto wykazuje saldo debetowe, to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12024

Wydanie: 12024

Spis treści
Zamów abonament