Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej za apartament z widokiem na morze

30 lipca 2021 | Nieruchomości | ALEKSANDRA TARKA
Przepisy dotyczące rozliczenia podatkowego zysków z najmu często się zmieniają  i nie są jasne,  co wywołuje wiele sporów  z fiskusem
źródło: Shutterstock
Przepisy dotyczące rozliczenia podatkowego zysków z najmu często się zmieniają i nie są jasne, co wywołuje wiele sporów z fiskusem

Jeśli mieszkanie jest wynajmowane za pośrednictwem profesjonalnej firmy, podatek od nieruchomości płaci się według najwyższej stawki – uważa fiskus.

Rosnąca inflacja i niskie oprocentowanie lokat bankowych powodują, że coraz więcej Polaków swoje oszczędności inwestuje w nieruchomości. Dla wielu zakup mieszkania czy domu na wynajem, zwłaszcza w turystycznej lokalizacji, to dobry sposób na stały zysk i zabezpieczenie na przyszłość.

Niestety, podatkowe rozliczenie zysków z najmu nie wygląda już tak różowo. Przepisy często się zmieniają i nie są jasne, co wywołuje wiele sporów z fiskusem.

Kolejny kamyczek do podatkowego ogródka właścicieli wynajmujących nieruchomości dorzuciło niedawno Ministerstwo Finansów (MF). A chodzi o stawkę podatku od nieruchomości wynajmowanych z pomocą profesjonalnych firm zarządzających.

Ułatwienie... z sankcją

Niekorzystna w tym zakresie wykładnia jest pokłosiem interwencji poselskiej, tj. interpelacji nr 24259 posła Artura Łąckiego. W odpowiedzi na nią wiceminister Jan Sarnowski wyjaśnił, że przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości, który ma charakter majątkowy, jest posiadanie określonego majątku, a wysokość obciążenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12026

Wydanie: 12026

Spis treści
Zamów abonament