Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do wyliczenia stosuje się metodę „w stu”

01 września 2021 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Gdy odszkodowanie jest jedyną formą zapłaty za oddane z mocy prawa Skarbowi Państwa grunty, to jest to kwota należna z tytułu sprzedaży, którą dla wyliczenia podstawy opodatkowania należy traktować jako brutto zawierającą podatek.

W grudniu 2020 r. podatnik wystąpił o interpretację ustawy o VAT. Wyjaśnił, że jego działki zostały nabyte z mocy prawa przez Skarb Państwa na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji w zakresie dróg publicznych.

Decyzją wojewody ustalono wysokość odszkodowania, które miało być powiększone o 5 proc. Podatnik zauważył, że został pouczony o konieczności wystawienia faktury od wartości potraktowanych jako brutto. W tej sytuacji chciał się upewnić czy odszkodowanie przyznane zgodnie z decyzją wojewody podlega obowiązkowi podatkowemu w VAT i czy jest wyrażone w kwocie netto czy brutto? Sam uważał, że odszkodowanie podlega VAT i jest w kwocie netto.

Fiskus potwierdził to stanowisko, ale tylko w kwestii opodatkowania odszkodowania. Co do ustalenia, czy przyznane odszkodowanie jest wyrażone w kwocie netto, czy brutto, fiskus przytoczył art. 29a ust. 1 i ust. 6 ustawy o VAT oraz orzecznictwo europejskie. Uznał, że wartość ustalonego odszkodowania stanowi kwotę brutto, zawierającą „w sobie" należny podatek, który powinien być wyliczony metodą w „stu". Urzędnicy podkreślili, że naliczenie VAT od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12054

Wydanie: 12054

Spis treści
Zamów abonament