Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uproszczenia w rozliczaniu VAT już obowiązują

13 września 2021 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Gdy podatek należny od WNT i importu usług wykazujemy w drodze korekty właściwej deklaracji składanej po upływie trzech miesięcy, można w niej będzie ująć także podatek naliczony od tych czynności.

 

Zgodnie z regułą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi czynnemu VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in., stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT, kwota podatku należnego z tytułu:

a) tzw. importu usług,

b) dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca,

c) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy o VAT (tj. WNT polegającego na zakupie towaru w innym państwie UE i przewozie go do Polski),

d) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11 ustawy o VAT (tj. przemieszczenia własnego towaru z innego państwa UE do Polski).

Dotychczasowe regulacje

Co do zasady prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT, importu usług oraz tzw. dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, powstaje w rozliczeniu za okres (miesiąc albo kwartał) powstania obowiązku podatkowego (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).

Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10, 10d i 10e ustawy o VAT, to może to zrobić w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament