Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Faktura od podmiotu wykreślonego z rejestru nie jest pusta

13 września 2021 | Podatki i księgowość | Agnieszka Budziak

Warunkiem odliczenia VAT jest spełnienie przesłanek materialnych, natomiast kwestia rejestracji dla celów tego podatku jest elementem formalnym, który nie może wpływać na ograniczanie tego prawa.

 

Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest podstawowym prawem jakie przysługuje podatnikom VAT. Jest to konstrukcja, dzięki której podatnik nie ponosi ekonomicznego ciężaru tego podatku. Zdarzają się jednak sytuacje, w których podatnicy mają wątpliwości, czy mogą skorzystać z tego prawa. Dotyczy to między innymi okoliczności, w których przedsiębiorcy dostają fakturę zakupową od kontrahenta, który został wykreślony z rejestru VAT.

Zasada i wyjątki

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przy czym, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament