Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie rozliczyć VAT od usługi z wykorzystaniem karty paliwowej

13 września 2021 | Podatki i księgowość | Marcelina Perczak

Miejsce świadczenia usług mycia pojazdów na rzecz operatora kart paliwowych należy określić zgodnie z zasadą ogólną. Oznacza to, że znajduje się ono w kraju, w którym ten podmiot posiada siedzibę.

 

Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 23 marca 2021 r. wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP4-2.4012.618.2020.3.MMA).

Czynny podatnik VAT (wnioskodawca) prowadzi na terytorium Polski sieć stacji benzynowych, na których dokonuje sprzedaży detalicznej paliw, a także świadczy usługi takie jak mycie pojazdów, odkurzanie itp. W ramach swojej działalności wnioskodawca zawarł umowę z operatorem kart paliwowych. Operator jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce, jednak siedzibę działalności ma w Niemczech. Na terytorium Polski nie posiada również stałego miejsca prowadzenia działalności.

Zgodnie z umową pomiędzy wnioskodawcą a operatorem, wnioskodawca sprzedaje towary (paliwa) operatorowi, który następnie odsprzedaje je swoim klientom (posiadaczom kart paliwowych). Dostawa towarów następuje przez wydanie towarów na stacjach benzynowych (w kraju) bezpośrednio na rzecz posiadaczy kart paliwowych, które zostały wyemitowane przez operatora. Sprzedaż ta nosi cechy transakcji łańcuchowej, gdzie obie transakcje (a więc po pierwsze, pomiędzy właścicielem stacji a operatorem oraz po drugie, pomiędzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament