Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielona transformacja w miastach – wyzwanie czy szansa?

13 września 2021 | Ekonomia i rynek
Dyskusja, która rozgorzała pomiędzy panelistami,  ujawniła nie tylko złożoność problemu,  z którym mierzą się wszyscy zaangażowani  w zieloną transformację  w Polsce,  ale także różne podejścia   do metod, które zbliżałyby Polskę do celów klimatycznych
źródło: materiały prasowe
Dyskusja, która rozgorzała pomiędzy panelistami, ujawniła nie tylko złożoność problemu, z którym mierzą się wszyscy zaangażowani w zieloną transformację w Polsce, ale także różne podejścia do metod, które zbliżałyby Polskę do celów klimatycznych

Miasta na całym świecie stoją na pierwszej linii frontu walki z wyzwaniami klimatycznymi. O tym, czy są w tym osamotnione i czego właściwie potrzebują ich liderzy w tym zakresie, rozmawiano podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez Fundację Veolia Polska na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

 

Bezdyskusyjnie zmiana klimatu i zanieczyszczenie środowiska są najpilniejszymi wyzwaniami, z którymi obecnie mierzą się miasta na całym świecie. Nie tylko dlatego, że ich geneza leży bezpośrednio w działalności człowieka (tzw. Antropocen), ale też dlatego, że to właśnie miasta w pierwszej kolejności mogą im zapobiegać dzięki procesowi zielonej transformacji.

„Najnowszy raport IPC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu) opublikowany w sierpniu br. jasno pokazuje, jak szybko postępuje degradacja środowiska i jak drastyczne działania muszą zostać powzięte, abyśmy mogli zatrzymać negatywny trend w krótkim czasie. Stąd zielona transformacja to jeden z ważnych punktów startowych, w którego centrum powinna stać dekarbonizacja, czyli rezygnacja z wykorzystania paliw kopalnych. Z jednej strony jest to wyzwanie cywilizacyjne, z drugiej zaś ogromna szansa dla przyszłych pokoleń" – mówiła podczas rozpoczęcia dyskusji Maria Andrzejewska, dyrektorka generalna Centrum UNEP/GRID Warszawa.

Sukces zielonej transformacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12064

Wydanie: 12064

Spis treści

Reklama

Zamów abonament