Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaksięgować wypłatę zysków spółek komandytowych na rzecz ich wspólników

15 września 2021 | Rachunkowość | Rafał Krysa Barbara Marczak

Uzyskanie przez spółki komandytowe statusu podatników CIT nie przełożyło się na istotnie utrudnienia dla ich księgowych. Szczególnej uwagi wymaga jednak prawidłowa realizacja funkcji płatnika, w tym poprawne identyfikowanie zysków zwolnionych z opodatkowania wypłacanych wspólnikom spółki.

Z dniem 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe – podobnie jak niektóre spółki jawne – dołączyły do grona podatników CIT. Ustawodawca dał jednak podatnikom możliwość odroczenia tego terminu na dzień 1 maja 2021 r. Po upływie tego terminu zyski generowane przez spółki komandytowe są zasadniczo opodatkowane dwukrotnie, tj. na bieżąco przez samą spółkę (19 proc./9 proc. CIT) oraz ponownie przy ich transferze do wspólników (19 proc. PIT/CIT).

Jak wskazywał jeden z autorów niniejszego tekstu w artykule, który ukazał się na łamach „Rzeczpospolitej" w 4 sierpnia br., istnieje szereg sytuacji, gdzie transfer zysków do wspólników pozostawać będzie nadal nieopodatkowany lub opodatkowany będzie wg stawek niższych, niż 19 proc. PIT/CIT. Dotyczyć to będzie w szczególności wypłaty zysków takich spółek wypracowanych przez uzyskaniem przez nie statusu podatnika CIT.

Odnośnie do zysków wygenerowanych już po tym terminie, preferencje takie dotyczyć będą w praktyce następujących sytuacji:

1) zwolnienie kwoty 50 proc. przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach każdej ze spółek komandytowych, w których uczestniczy, nie więcej jednak niż do kwoty 60 tys. zł rocznie przypadającej niezależnie na każdą ze spółek,

2) tzw. zwolnienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12066

Wydanie: 12066

Spis treści
Zamów abonament