Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozorne starania o pracę nie uzasadnią prawa do odszkodowania

16 września 2021 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

Osoba, której nie chodzi o zdobycie pracy, ale o uzyskanie statusu kandydata, aby dochodzić odszkodowania, nie jest objęta pojęciem dostępu do zatrudnienia lub wykonywania zawodu. Jej żądanie może zostać uznane za nadużycie prawa. Michał Tomczak adwokat Tomczak & Partnerzy Spółka Adwokacka

 

Wyroki sądowe często zawierają bardzo dobre historie, a stany faktyczne bywają absolutnie niepodrabialne. Mam też wrażenie, że im wyższy sąd, im ważniejszy sąd, tym ciekawsze historie do niego trafiają. W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest ich naprawdę dużo. Zapewne wynika to z faktu, że sprawa, aby trafić do Trybunału z pytaniem prejudycjalnym, zwykle przechodzi przed dwie, a czasem trzy instancje krajowe, a do tego zawiera w sobie taki dylemat prawny, którego sądy krajowe nie odważyły się rozstrzygnąć. Albo z powodów pryncypialnych uznały, że sprawa i wydany w niej wyrok powinny nabrać większego rozgłosu.

Chciał, ale nie chciał

Historia, na której opiera się wyrok Trybunału z 28 lipca 2016 r. w sprawie C-423/15, to historia Nilsa-Johannes Kratzera, który jest naciągaczem. Można powiedzieć – instytucjonalnym naciągaczem. Gdyby jego sprawę potraktować przyjaźnie, to zapewne można by uznać jego ważny wkład w przetestowanie niemieckiego i europejskiego wymiaru sprawiedliwości w kwestii, czy i na ile, działając pod presją antydyskryminacyjnej poprawności politycznej, potrafi zachować zdrowy rozsądek. Z góry uprzedzając wydarzenia z ostatniego odcinka, powiem, że ostatecznie okazało się, że potrafi.

W marcu 2009 r. niemiecka spółka ubezpieczeniowa R+V Allgemeine Versicherung AG opublikowała ogłoszenie o naborze na stanowiska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12067

Wydanie: 12067

Spis treści
Zamów abonament