Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrola inwestycji zagranicznych w Stanach Zjednoczonych

17 września 2021 | Biznes w czasie pandemii | Piotr Jaśkiewicz, Sylwia A. Lis

Na co powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy planujący ekspansję na rynek amerykański? Jakie inwestycje podlegają kontroli Komisji do spraw Inwestycji Zagranicznych? Czy istnieją wyjątki od obowiązkowych zgłoszeń? – na m.in. te pytania odpowiadają prawnicy z Kancelarii Baker McKenzie.

- Czy Stany Zjednoczone kontrolują inwestycje zagraniczne w swoim kraju? Czy jest to kwestia, którą polscy przedsiębiorcy powinni brać pod uwagę przed dokonaniem inwestycji w USA?1

Zdecydowanie tak. Stany Zjednoczone już wiele lat temu wprowadziły system kontroli inwestycji zagranicznych. Zadania w tym zakresie wykonuje Komisja do spraw Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych, czyli tzw. CFIUS (Committee on Foreign Investment in the United States). CFIUS kontroluje inwestycje zagraniczne z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego. Termin „bezpieczeństwo narodowe" nie został zdefiniowany, choć może być bardzo pojemny znaczeniowo. CFIUS posiada szerokie uprawnienia do dokonywania ustaleń w zakresie tego, co może zagrażać bezpieczeństwu narodowemu w kontekście poszczególnych transakcji.

Zgodnie z trendami widocznymi w gospodarkach rozwiniętych, w tym w Unii Europejskiej, proces kontrolny CFIUS został w ostatnich latach rozszerzony i wzmocniony. Zwiększyła się ilość kategorii transakcji, które podlegają jurysdykcji CFIUS, oraz transakcji, które podlegają kontroli obowiązkowej.

- Czy transakcje europejskie są również kontrolowane?

Tak. Chociaż bazując na informacjach prasowych można odnieść wrażenie, że CFIUS interesuje się głównie inwestycjami z Chin, większość postępowań dotyczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament