Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021 – co się zmieniło?

17 września 2021 | Biznes w czasie pandemii | Magdalena Skwara Iza Gawryjołek

1 lipca 2021 r. weszły w życie Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021 przyjęte przez Radę Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie 29 marca 2021 r. Co to oznacza dla spółek giełdowych, jakie są najważniejsze zmiany?

Dobre Praktyki to zbiór zasad ładu korporacyjnego, któremu podlegają spółki, których akcje są dopuszczone do obrotu na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Zostały opracowywane przez Komitet ds. Ładu Korporacyjnego i co pewien czas są przez niego aktualizowane w celu dostosowania ich do zmieniających się regulacji unijnych i krajowych. Nowe Dobre Praktyki były oczekiwane przez rynek, ponieważ dotychczasowe po nowelizacji m.in. ustawy o ofercie publicznej straciły nieco na aktualności, w części powielały zaś obowiązujące już powszechnie przepisy.

Zasada: przestrzegaj lub się wytłumacz

Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021 (DPSN 2021) nie stanowią całkowitego odwrotu od rozwiązań zawartych w Dobrych Praktykach z 2016 r. Wiele kwestii zostało ujętych w podobny sposób, co dotychczas. Obowiązuje także formuła comply or explain (czyli przestrzegaj lub się wytłumacz), choć w nieco odmiennej formule. Do tej pory emitenci mieli obowiązek niezwłocznego poinformowania o stałym lub incydentalnym niestosowaniu danej zasady. Istniało zatem domniemanie, że spółka giełdowa stosuje się do Dobrych Praktyk w całości, jeśli nie zgłosiła żadnych odstępstw.

W związku ze zmianą brzmienia § 29 Regulaminu Giełdy, która weszła w życie w dniu 1 lipca 2021 r. razem z DPSN 2021 spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament