Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wierzyciel naruszył dobra osobiste przedsiębiorcy – dłużnika?

17 września 2021 | Biznes w czasie pandemii | Marcin Nagórek

Działań wierzycieli, którzy podejmują określone czynności w granicach prawa, nie można oceniać jako bezprawnych. Jest to ich prawo, które mogą realizować, by dążyć do odzyskania wierzytelności.

- Nasza spółka ma zadłużenie wobec gminy z tytułu podatku od nieruchomości. Gmina odmówiła umorzenia długów i jednocześnie skierowała wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości naszej spółki, co tylko spotęgowało aktywność innych wierzycieli. Nie mamy majątku trwałego. Czy gmina jest uprawniona do takich działań, bo szkodzą one firmie i naruszają jej renomę?

Odpowiadając na pytanie, warto zwrócić uwagę na regulacje związane z tzw. ochroną dóbr osobistych. W tym zakresie na uwagę zasługują art. 24 w zw. z art. 43 Kodeksu cywilnego. Z korelacji tych przepisów wynika zaś, że ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament