Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia wynalazków Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 8: Taśmy magnetyczne i dyski

17 września 2021 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
4 września 1956 r. firma IBM pokazała pierwszy model pamięci o nazwie IBM 350. Miał on pojemność 5 MB i ważył tonę
źródło: archiwa.gov.pl
4 września 1956 r. firma IBM pokazała pierwszy model pamięci o nazwie IBM 350. Miał on pojemność 5 MB i ważył tonę

Obecnie na co dzień nie mamy już styczności z urządzeniami wykorzystującymi taśmy magnetyczne, bo postęp techniki cyfrowej sprawił, że dzisiaj muzykę i filmy przechowujemy w formie zapisów cyfrowych na nośnikach półprzewodnikowych.

W poprzednim odcinku tego cyklu pisałem o rozwoju pamięci będących integralną częścią komputera. Obecnie są to niemal wyłącznie pamięci półprzewodnikowe. Ich cechą jest duża szybkość zapisu i odczytu informacji, niezbędna do tego, żeby komputer jako całość mógł osiągać dużą szybkość przetwarzania informacji. Ale mimo rosnącej pojemności tych pamięci zasoby danych, którymi muszą operować współczesne systemy informatyczne, rosną znaczenie szybciej. Konieczne było więc stworzenie i doskonalenie tzw. pamięci masowych – pojemnych i tanich magazynów dla tych danych, a także dla coraz liczniejszych programów, z których chcemy stale korzystać, dobrze jest więc przechowywać je „pod ręką". O powstaniu i rozwoju pamięci masowych chcę opowiedzieć w tym felietonie.

Zapis i odczyt informacji na taśmach magnetycznych

Obecnie na co dzień nie mamy już styczności z urządzeniami wykorzystującymi taśmy magnetyczne, bo postęp techniki cyfrowej sprawił, że dzisiaj muzykę i filmy przechowujemy w formie zapisów cyfrowych na nośnikach półprzewodnikowych. Ale jeszcze całkiem niedawno do rejestracji i odtwarzania dźwięków używało się magnetofonów (szpulowych albo kasetowych), a do rejestracji i odtwarzania filmów wykorzystywane były magnetowidy. Dzisiaj są to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament