Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot środków unijnych – kiedy i dlaczego?

24 września 2021 | Biznes w czasie pandemii | Tomasz Picheta

W celu uniknięcia konieczności zwrotu środków unijnych, beneficjenci, którym przyznane zostało wsparcie zobowiązani są wykorzystać dofinansowanie zgodnie z celem, na który zostało przyznane. Powinni oni także uważać, aby nie naruszyć przepisów umowy oraz innych obowiązujących procedur.

Beneficjenci, którym przyznano wsparcie nie mogą również pobrać środków, które im się nie należą oraz muszą uważać, aby nie uznano, że pobrali więcej niż się im należy. Muszą wreszcie z całą mocą wystrzegać się tego, aby nie dopuścić do wystąpienia „nieprawidłowości".

Podstawa do żądania zwrotu środków

W myśl art. 207 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, w przypadku, gdy środki przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich są:

- wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem;

- wykorzystane z naruszeniem procedur obowiązujących przy ich wykorzystaniu;

- pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości,

– podlegają zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków, w terminie 14 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej orzekającej ich zwrot.

Na gruncie przepisów obowiązujących w perspektywie finansowej 2007-2013, w orzecznictwie sądowo-administracyjnym utrwalił się pogląd, zgodnie z którym przesłanki wymienione we wskazanym wyżej przepisie nie stanowiły wystarczającej podstawy do żądania zwrotu środków pochodzących z dofinansowania. Zdaniem wielu sądów, aby możliwe było wydanie decyzji administracyjnej orzekającej taki zwrot,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12074

Wydanie: 12074

Spis treści

Reklama

Zamów abonament