Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia – Piekło czy niebo?

25 września 2021 | Plus Minus | Bogusław Chrabota

Ochrona Polski przed wzrostem nastrojów eurosceptycznych to chyba najważniejsze zadanie, jakie stoi przed nami w tej dekadzie. Polska jest członkiem NATO ledwie 22 lata. Unii Europejskiej zaledwie 17. Z perspektywy cywilizacyjnej to bardzo krótko.

Francuzi chwalą się, że demokrację budują ledwie dwieście kilkadziesiąt lat, Stany Zjednoczone mniej więcej tyle samo. Liderem jest Wielka Brytania, ale i tu początek budowy prawdziwej demokracji to trzy wieki z okładem. Ile to pokoleń? Kilkanaście? W skali historii kontynentu niewiele, ale na tyle długo, by fundamenty demokratycznego myślenia – szacunek dla wolności jednostki, uszanowanie wyniku wyborczego, prawa mniejszości, ochrona porządku instytucjonalnego państwa etc. – zdążyły wejść już do obywatelskiego DNA. A my Polacy? Jedno pokolenie oswojone z paktem północnoatlantyckim? Nastoletnia identyfikacja z wartościami europejskimi? Na ścieżce obywatelskiej tradycji to ledwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12075

Wydanie: 12075

Zamów abonament