Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmieniły się zasady odliczania VAT w drodze korekty deklaracji

04 października 2021 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Od 1 października firmy mają większą swobodę w decydowaniu o terminie obniżenia podatku należnego. Tym samym mogą lepiej zarządzać nadwyżką tego podatku i jej efektywnymi zwrotami lub przeniesieniami na inne kolejne okresy rozliczeniowe.

 

Od 1 października zmieniły się zasady odliczania podatku naliczonego w drodze korekty deklaracji. Zmiany wynikają z ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe (dalej: nowelizacja).

Stosownie do art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do 30 września br., jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w art. 86 ust. 10, 10d, 10e i 11 ustawy o VAT, to mógł to zrobić przez skorygowanie deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do tego obniżenia kwoty, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 13a ustawy o VAT.

W celu odliczenia podatku naliczonego (w drodze korekty deklaracji podatkowej) podatnik miał zatem możliwość skorygowania wyłącznie jednego okresu, tj. okresu, w którym powstało prawo do odliczenia.

Przykład nr 1:

W lutym 2021 r. spółka nabyła towary (podzespoły elektroniczne). Fakturę dokumentującą tę dostawę spółka otrzymała w tym samym miesiącu. Spółka nie odliczyła jednak podatku naliczonego ani w deklaracji (JPK_V7M) za luty 2021 r., ani za marzec, kwiecień lub maj. We wrześniu 2021 r. spółka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12082

Wydanie: 12082

Spis treści
Zamów abonament