Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca rozliczy w kosztach zapłacone odsetki od kredytu

04 października 2021 | Podatki i księgowość | JOANNA ADAMIAK

Po oddaniu do użytku środka trwałego, naliczone i zapłacone odsetki od pożyczki zaciągniętej na jego nabycie stanowią koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej.

 

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 kwietnia 2021 r. (0115-KDIT3.4011.50.2021.2.PS).

Wnioskodawca jest właścicielem gospodarstwa rolnego, prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą wspomagającą produkcję roślinną. Zawarł on umowę pożyczki na gospodarstwo rolne w celu zakupu kompleksu suszarniczego. Zakup został w dalszej kolejności udokumentowany wystawioną przez sprzedawcę fakturą VAT. Spłaty pożyczki realizowane są przez wnioskodawcę na podstawie comiesięcznych faktur VAT wystawianych przez pożyczkodawcę, identyfikujących ratę odsetkową oraz ratę kapitałową pożyczki. Odsetki od pożyczki naliczane są przez pożyczkodawcę od miesiąca następującego po miesiącu nabycia przez wnioskodawcę środka trwałego. Obecnie kompleks suszarniczy służy wnioskodawcy do świadczenia usług rolniczych w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. W związku z tym nabyty kompleks suszarniczy został przeniesiony z ewidencji środków trwałych gospodarstwa rolnego do ewidencji jednoosobowej działalności gospodarczej wnioskodawcy.

Pożyczkodawca naliczał odsetki od pożyczki przed oddaniem środka trwałego do używania przez wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca spłacał raty wraz z naliczonymi odsetkami na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12082

Wydanie: 12082

Spis treści
Zamów abonament