Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy usługi od podmiotów powiązanych są wyłączone z kosztów

04 października 2021 | Podatki i księgowość | Maria Rutkowska-Gorus

Ze względu na dużą nieprecyzyjność przepisu limitującego rozliczanie wydatków poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych, jego wykładni należy dokonywać w sposób bardzo ostrożny, uwzględniając zasadę rozstrzygania wszelkich wątpliwości na korzyść podatnika.

 

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 19 sierpnia 2021 r. (I SA/Wr 391/20; I SA/Wr 402/20).

Podatnik należy do międzynarodowej grupy kapitałowej. Głównym przedmiotem działalności spółki jest produkcja zaawansowanych systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji dla pojazdów specjalnego zastosowania, takich jak m.in. autobusy, maszyny rolnicze, urządzenia budowlane. W ograniczonym zakresie spółka prowadzi również działalność handlową. Z uwagi na swoją specyfikę, wyroby przez nią produkowane są przeznaczone dla relatywnie wąskiego kręgu odbiorców.

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy wydatki z tytułu świadczonych usług mogą być zaliczone do kosztów podatkowych bez ograniczeń wynikających z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Zdaniem podatnika będzie on uprawniony do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków z tytułu świadczonych usług, ponieważ nie mieszczą się w katalogu usług objętych ograniczeniami. Organ podatkowy nie zgodził się z podatnikiem i stwierdził, że definicja sformułowana przez ustawodawcę w art. 15 ust. 1 ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12082

Wydanie: 12082

Spis treści
Zamów abonament