Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kierownik czasem dostanie pensję za nadgodziny

14 października 2021 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Osoba szefująca zespołem pracowników nie ma prawa do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, chyba że to pracodawca narzuca jej wadliwą organizację pracy lub powierza zbyt dużą liczbę zadań.

- Kierownik oddziału spółki z o.o. po rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron złożył w sądzie pozew. Domaga się zasądzenia kwoty 80 tys. złotych z tytułu wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach przez cały okres pracy. Czy możemy bronić się wskazując, że powód to członek kadry zarządzającej przedsiębiorstwem, który na dodatek sam ustalał sobie godziny pracy? – pyta czytelnik.

Tego typu argumenty można oczywiście podnosić przed sądem, ale nie zawsze są one wystarczające. Przy zaistnieniu szczególnych okoliczności również pracownikom usytuowanym najwyżej w hierarchii danej firmy przysługuje prawo domagania się zapłaty wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach.

Wadliwa organizacja pracy

Sytuacje, w których roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przez członka kadry zarządzającej pracodawcy może okazać się zasadne, określiło orzecznictwo Sądu Najwyższego. Utrwalił się w nim pogląd, że pracownika z tej kadry nie można pozbawiać dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli wskutek niezależnej od niego wadliwej organizacji pracy osoby do niej zaliczane są zmuszone do systematycznego przekraczania obowiązujących norm czasu pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2011 r., II PK 254/10). W uzasadnieniu tego orzeczenia SN stwierdził, że dla ustalenia, czy pracownikowi należy się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12091

Wydanie: 12091

Spis treści

Reklama

Zamów abonament