Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe prawo wpływa na ubezpieczenia i zasiłki

25 listopada 2021 | Raporty RZ

PYTANIA | Część zmian już obowiązuje, część wejdzie od przyszłego roku. DR KATARZYNA KALATA prawnik HR LEX sp. z o.o. KAROLINA KIECANA prawnik HR LEX sp. z o.o.

- Czy każdorazowe nieopłacenie składki będzie skutkowało wyrejestrowaniem z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

Nie.

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia chorobowego będzie następowało tylko na podstawie dokumentu ZUS ZWUA. Datą wyrejestrowania będzie data wskazana w tym druku, nie wcześniejsza jednak niż dzień złożenia formularza w ZUS.

- Czy w każdej sytuacji po odwieszeniu działalności gospodarczej trzeba ponownie składać wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym?

Nie.

Gdy przedsiębiorca zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej, ale przed zawieszeniem był zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, od nowego roku nie będzie musiał ponownie składać wnioski na druku ZUS ZUA w celu objęcia tym ubezpieczeniem. ZUS obejmie go automatycznie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od momentu odwieszenia działalności.

- Dostałem pismo z ZUS, z którego wynika, że powinienem zapłacić składki z tytułu bycia wspólnikiem spółki komandytowej. Spółka nie prowadziła w ogóle działalności. Czy w związku z tym mogę nie płacić składek ZUS?

Nie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12125

Wydanie: 12125

Spis treści
Zamów abonament