Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tarcza PFR 2.0. – rozpoczęły się rozliczenia udzielonych subwencji

26 listopada 2021 | Biznes w czasie pandemii | Mariusz Palian

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju z Tarczy Finansowej 2.0., muszą złożyć oświadczenia dotyczące pobranych środków. Od ubiegłego tygodnia możliwość rozliczenia uzyskały małe i średnie firmy. Mikroprzedsiębiorcy muszą zaczekać na rozliczenie do przyszłego roku.

 

 

Według oficjalnych statystyk Polskiego Funduszu Rozwoju wsparcie finansowe w ramach Tarczy Finansowej 2.0. uzyskało ponad 47 tys. przedsiębiorców działających w 54 branżach, a łączna kwota wypłaconych subwencji przekroczyła 7 miliardów złotych. Tarcza Finansowa 2.0. ruszyła w połowie stycznia 2021 roku. Teraz, po dziesięciu miesiącach, nadszedł czas, by przedsiębiorcy rozliczyli się z otrzymanej pomocy. Jeżeli beneficjenci liczą na umorzenie udzielonej im subwencji muszą przede wszystkim dopilnować terminów składania oświadczeń o jej rozliczeniu, a mali i średni przedsiębiorcy dodatkowo terminu zwrotu nadwyżki wypłaconej subwencji.

Trzy etapy

Rozliczenie będzie przebiegało trzyetapowo:

Pierwszy etap, który rozpoczął się 18 listopada dotyczy rozliczenia małych i średnich firm. W jego ramach beneficjentom z tej grupy zostanie w bankowości elektronicznej udostępniony formularz oświadczenia o rozliczeniu otrzymanej subwencji. Co istotne, formularz zostanie udostępniany w systemie elektronicznym banku, w którym przedsiębiorca złożył uprzednio wniosek o udzielenie wsparcia. Formularze będą aktywne do 15 stycznia 2022 roku. Po upływie tego terminu rozliczenie subwencji będzie co do zasady niemożliwe, choć Regulamin Tarczy Finansowej 2.0. pozostawia furtkę dla spóźnialskich. Tym przedsiębiorcom PFR może (choć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12126

Wydanie: 12126

Spis treści
Zamów abonament