Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w sądach

08 grudnia 2021 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska
źródło: Shutterstock

Od czasu pandemii nie zostały podjęte żadne prace nad wizją sądów przyszłości.

Od ponad roku świat walczy z koronawirusem. Pandemia wymusiła szybkie zmiany informatyczno-elektroniczne i stała się, można powiedzieć bez wahania, przyczyną społecznej rewolucji cyfrowej. Pracujemy dziś zdalnie, zakupy robimy online, dzieci chodzą do zdalnej szkoły i nawet spotykamy się coraz chętniej online. Niestety, mimo tych wszystkich udogodnień coraz częściej słyszy się głosy krytyki. Czy faktycznie rzeczywistość wirtualna jest w stanie zastąpić np. prawdziwą szkołę, spotkania czy nasze osobiste kontakty?

W całej tej rewolucji cyfrowej zapominamy jednak o jednym: że nie da się naszego dotychczasowego świata włożyć w ekran komputera, gdyż wówczas świat ten będzie karykaturalny i bardzo ubogi. Rewolucja cyfrowa wymaga zmiany sposobu myślenia, postrzegania rzeczywistości, nie tyle prowizorycznego dostosowania, ile twórczego i kreatywnego zastosowania. Doskonale to widać na przykładzie cyfryzacji i informatyzacji sądów.

Wieloletnie zaniedbania

Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że wymiar sprawiedliwości przechodzi w ciągu ostatniego czasu prawdziwą rewolucję cyfrową. W sprawach cywilnych wideokonferencje były taką rzadkością, że na palcach jednej ręki można było je zliczyć nawet w dużych sądach. Dziś zdalne rozprawy w sprawach cywilnych i gospodarczych stają się coraz bardziej popularne. Przychodzi jednak czas, kiedy trzeba sobie zadać pytanie, czy faktycznie tak ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament