Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ten co mediację stworzył i zniszczył – ustawodawca totalny

08 grudnia 2021 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Skoro mediacja jest świetnym sposobem na uniknięcie kosztownych i kłopotliwych sporów, to dlaczego prawie nikt jej nie chce?

Dlaczego wszyscy jej unikają pomimo wprowadzenia w życie nowelizacji w postaci nowego rozdziału w kodeksie postępowania cywilnego „Mediacja" o obszernej treści (aż 15 artykułów od 183/1 do 183/15) i przeprowadzenia kosztownych akcji promocyjnych? Może warto ustalić, dlaczego trwa kosztowne rozmiłowanie rodaków w sporach, które szkodzi im samym i konsekwentnie przyczynia się do pogrążania sądów.

Oczywiście, przyczyn zapaści sądów jest wiele, ale w tym miejscu chodzi o niewykorzystane możliwości ich ratowania. Są nimi także alternatywne metody rozwiązywania sporów (zwane ADR) z mediacją na czele. Jeżeli ktoś czegoś chce, to zazwyczaj dlatego, że:

1) ma w tym korzyść polegającą na zaspokojeniu swoich potrzeb,

2) rzecz się powszechnie podoba, więc skorzystanie z możliwości przynosi jakiś prestiż i uznanie,

3) rozwiązanie, nawet jeżeli nie jest korzystne pod względem finansowym, to przynajmniej oszczędza czas i wysiłek, redukuje ryzyko i negatywne emocje z nim związane.

Jaka jest mediacja według kodeksu postępowania cywilnego?

Zgodnie z art. 1831 k.p.c. mediacja jest dobrowolna i prowadzi się ją na podstawie umowy o mediację lub postanowienie sądu o skierowaniu do mediacji. Przepis ten miesza ze sobą umowę o mediację zamiast procesu z mediacją, do której strony zostaną skierowane w trakcie procesu sądowego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament