Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To sprawa firmy jak udokumentuje nieściągalny dług

08 grudnia 2021 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Możliwość zaliczenia nieściągalnych wierzytelności do kosztów podatkowych uzależniona jest od właściwego udokumentowania. Do takich dokumentów należy m. in. protokół sporządzony przez podatnika, stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby jej równe albo wyższe.

W marcu 2021 r. spółka wystąpiła o interpretację przepisów o CIT. Wskazała, że sprzedała kontrahentowi usługę obsługi ceramicznej. Kontrahent faktury za nią jednak nie uregulował. We wrześniu 2019 r. sąd ogłosił jego upadłość oraz ustanowił syndyka masy upadłości. Spółka otrzymała o tym zawiadomienie i zgłosił do sądu swoje wierzytelności w ustawowym terminie. Jednak otrzymała odpowiedź od syndyka, że na liście wierzytelności znalazło się ponad 1500 wierzycieli. I szacuje, że wierzytelności niezabezpieczone uznane w kategorii II zostaną zaspokojone w wysokości +/- 1 proc. A do takiej kategorii została zaliczona wierzytelność główna spółki.

W tej sytuacji zapytała czy na podstawie pisma syndyka wskazującego na nikłe prawdopodobieństwo odzyskania wierzytelności oraz na podstawie protokołu sporządzonego stwierdzającego, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty - może zaliczyć nieściągalną wierzytelność do kosztów uzyskania przychodów?

Fiskus uznał, że nie. Po analizie przepisów wyjaśnił, że w sprawie toczy się postępowanie upadłościowe i spółka otrzyma część wierzytelności choć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament