Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia Europejska – większa spójność kosztem Południa

08 grudnia 2021 | Ekonomia i rynek | Marek Wąsiński

W ciągu ostatnich dwóch dekad UE zmniejszyła swoje zróżnicowanie wewnętrzne pod względem poziomów rozwoju – pisze ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Porównanie państw Unii Europejskiej z regionami Stanów Zjednoczonych i Chin pokazuje, że najbardziej spójne są amerykańskie stany, a najmniej – chińskie prowincje. Europa Środkowa stała się swoistym centrum wzrostu produkcji przemysłowej, a Polska wyrasta na lidera zmniejszania bezrobocia czy zwiększania udziału w unijnym PKB.

Gdy patrzymy na mapę gospodarczą Unii Europejskiej, widoczne są znaczące dysproporcje pomiędzy państwami członkowskimi, które dołączyły do niej w XX wieku, a tymi, które dołączyły w XXI wieku. Państwa, które dołączyły do UE 17 lat temu, odpowiadały w 2020 r. za zaledwie 11 proc. unijnej gospodarki przy 23-proc. udziale w populacji UE. Dla porównania Niemcy, Francja i Włochy odpowiadają z kolei za 55 proc.

Wzrost Europy Środkowej

W UE zachodzą jednak ogromne przeobrażenia, które powoli zmieniają gospodarczą mapę Wspólnoty. Państwa Europy Południowej – Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja i Portugalia – straciły od 2004 r. 6,8 pkt proc. udziału w unijnym PKB! Tymczasem Europa Środkowa, czyli Niemcy, Austria oraz Grupa Wyszehradzka, zyskała 3,3 pkt proc. Najwięcej w całej Unii zyskała Polska – jej udział w wytwarzaniu unijnego PKB wzrósł o 1,7 pkt proc.

Ponadto, stopa bezrobocia w regionie jest najniższa w całej Unii Europejskiej, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament