Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Właściwa higiena niezbędna 
dla zdrowych dziąseł

17 grudnia 2021 | Dodatek
źródło: Shutterstock

Choroby dziąseł oraz przyzębia to problem, z którym zmaga się niemal 90 proc. Polaków. W początkowym stadium schorzenia te są łatwe w leczeniu, dlatego 
nie warto odkładać wizyty u stomatologa. Zaniedbane problemy z dziąsłami 
mogą prowadzić nawet do utraty zębów.

 

Z badań globalnego obciążenia chorobami (GBD, Global Burden of Disease Study) wynika, że choroby dziąseł dotykają aż do 50 proc. społeczeństwa na świecie. W Polsce cierpi na nie aż 90 proc. Z kolei ciężkie choroby przyzębia są 11. najczęściej występującą chorobą na świecie. Według WHO choroby przyzębia należą do najbardziej rozpowszechnionych chorób i obok próchnicy są czynnikiem powodującym utratę zębów. – Ostatnie badania udowodniły, że w Polsce 62 proc. dorosłych zmaga się z zaawansowaną chorobą przyzębia. Między rokiem 1990 a 2010 nastąpił wzrost o 57,3 proc. w występowaniu chorób przyzębia. Szacuje się, że liczby te jeszcze bardziej wzrosną w najbliższych latach, co jest spowodowane starzeniem się społeczeństwa oraz dłuższym zachowywaniem zębów wśród starszych osób – mówi lek. dent. Aleksandra Markowska, Klinika Soldent.

Przyczyną schorzeń związanych z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament