Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Interes prywatny i publiczny w planowaniu przestrzennym

11 stycznia 2022 | Dobra Administracja | Joanna Leszczyńska

W toku sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, często pomija się obowiązek prawidłowego wyważania interesu publicznego oraz interesu prywatnego. Na czym on polega?

Do dnia wejścia w życie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. – o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 741, dalej „u.p.z.p.", tj. do dnia 18 listopada 2015 r.) nie było regulacji prawnej, która wskazywałaby wprost na potrzebę wyważania interesu publicznego oraz interesu prywatnego.

Jakie analizy

Obecnie zaś, zgodnie z treścią art. 1 ust. 3 u.p.z.p., ustalając przeznaczenie terenu lub określając potencjalny sposób zagospodarowania i korzystania z terenu, organ waży interes publiczny i interesy prywatne, w tym zgłaszane w postaci wniosków i uwag, zmierzające do ochrony istniejącego stanu zagospodarowania terenu, jak i zmian w zakresie jego zagospodarowania, a także analizy ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.

Cel działań i dążeń

W praktyce powstaje wiele konfliktów, które rodzą się na tle wyważania interesu publicznego i prywatnego. Niejednokrotnie dochodzi do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12162

Wydanie: 12162

Spis treści
Zamów abonament