Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski fiskus dostanie podatek od zarobków w RFN

12 stycznia 2022 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Udostępnienie pomieszczeń przez zagranicznego zleceniodawcę w celu wykonania określonych czynności, wynikających z pojedynczego zlecenia, niemającego stałego charakteru, nie wystarcza dla przyjęcia stałego charakteru placówki.

 

Sprawa dotyczyła podatniczki, której fiskus zakwestionował rozliczenie PIT za 2015 r. Problemy kobiety miały związek z informacją jaką polska skarbówka dostała do niemieckiego odpowiednika. Wynikało z niej, że oprócz wykazanego dochodu podatniczka uzyskała na terenie Niemiec dochód z działalności, polegającej na opiece nad osobami starszymi i pomocy domowej.

W tej sytuacji podatniczka, która rozliczała się z mężem, złożyła korektę do pierwotnie złożonego zeznania wraz z informacją o wysokości dochodów z zagranicy (PIT Z/G). I oprócz wcześniej wskazanych dochodów z tytułu rent/emerytur, wskazała dochody osiągnięte za granicą. W korekcie wskazano, że podatniczka, mająca miejsce zamieszkania w Polsce, prowadziła na terenie Niemiec jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług opieki nad osobami starszymi w miejscu ich zamieszkania. W ramach tej działalności zawierała umowy z rodzinami osób starszych, bądź bezpośrednio z nimi. Ponadto współpracowała z pośrednikiem na terenie Niemiec, który zajmuje się poszukiwaniem klientów zainteresowanych usługami świadczonymi przez podatniczkę. Podatniczka wynajmowała w Niemczech...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament