Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Novak Djokovic – lord covidowego chaosu

12 stycznia 2022 | Prawo co dnia | Iwona Pruszyńska

Zamykanie obcokrajowców w więzieniach jest autentyczną i niechlubną praktyką na antypodach. Stosują ją rządy prawicy i lewicy, argumentując koniecznością przekształcenia Australii – dla dobra jej mieszkańców – w fortecę broniącą od niepożądanych gości.

Australijski minister imigracji Alex Hawke potwierdził we wtorek, że nadal zastanawia się, czy wydalić Djokovicia, a lokalne media informują, że urzędnicy wszczęli nowe dochodzenie w sprawie tego, czy sportowiec kłamał na swoich granicznych formularzach wjazdowych.

Novak Djokovic twierdzi, że otrzymał decyzję australijskiego departamentu imigracyjnego, potwierdzającą, że spełnia wymagania dotyczące podróży do Australii bez konieczności kwarantanny, ponieważ w grudniu został zakażony Covid-19 po raz drugi. W opublikowanych w sobotę wieczorem dokumentach Federalnego Sądu Okręgowego prawnicy serbskiej gwiazdy tenisa twierdzili, że decyzja Departamentu Spraw Wewnętrznych została doręczona tenisiście 1 stycznia 2022 roku.

Interes publiczny

Kryterium interesu publicznego 4007 australijskiej ustawy o imigracji stanowi, że osoba ubiegająca się o wizę musi być „wolna od choroby lub stanu, który powoduje lub może spowodować, że aplikant o wizę stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego w Australii lub dla zdrowia społeczności australijskiej".

Natomiast przepis 116 ustawy o imigracji zapewnia funkcjonariuszom australijskiej straży granicznej swobodę podjęcia decyzji o cofnięciu wizy, jeśli zachodzi jedna z okoliczności wymienionych w przepisie. Wśród nich mamy zagrożenie zdrowia publicznego.

Minister spraw wewnętrznych przyznał Djokoviciowi wizę pomimo, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12163

Wydanie: 12163

Spis treści
Zamów abonament