Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Materializm dialektyczny w służbie nauki

14 stycznia 2022 | Rzecz o historii | Tomasz Nowak
Hasło plakatu brzmi: „Pod przewodem wielkiego Stalina – naprzód ku komunizmowi!”
źródło: PosterPlakat.com
Hasło plakatu brzmi: „Pod przewodem wielkiego Stalina – naprzód ku komunizmowi!”
Plakat propagandowy wychwalający ZSRR jako „kraj największych na świecie” [„naukowców”], m.in. Trofima Łysenkę (na dole z prawej)
źródło: PosterPlakat.com
Plakat propagandowy wychwalający ZSRR jako „kraj największych na świecie” [„naukowców”], m.in. Trofima Łysenkę (na dole z prawej)
„Zgodnie z planem Stalina – zmienimy  naturę!”. Inżynier Mitrofan Dawydow uważał,  że należy zmienić... bieg rzek Jenisej, Irtysz i Ob,  żeby nawodnić ich wodami suche południe Kraju Rad
źródło: PosterPlakat.com
„Zgodnie z planem Stalina – zmienimy naturę!”. Inżynier Mitrofan Dawydow uważał, że należy zmienić... bieg rzek Jenisej, Irtysz i Ob, żeby nawodnić ich wodami suche południe Kraju Rad

„Odwrócimy łożyska rzek i pustynię woda użyźni, popędzimy dwudziesty wiek ku szczęściu Światowej Ojczyzny!" – pisał Władysław Broniewski w poemacie „Słowo o Stalinie". Coś proroczego dla radzieckiej nauki jest w tym, że poemat powstał w trakcie trzydniowego ciągu alkoholowego.

Wielki architekt komunizmu Józef Stalin powiedział na pierwszej wszechzwiązkowej naradzie stachanowców w 1935 r.: „Nauka, która zerwała łączność z praktyką, z doświadczeniem – cóż to za nauka? Gdyby nauka była taka, jak ją przedstawiają niektórzy nasi konserwatywni towarzysze, to dawno przestałaby istnieć dla ludzkości. Nauka dlatego właśnie nazywa się nauką, że nie uznaje fetyszów, nie boi się podnieść ręki na to, co się przeżyło, co jest stare i że czujnie przysłuchuje się głosowi doświadczenia, praktyki...". Wydaje się, że Stalin w ten sposób kontynuował myśli swego nauczyciela, Włodzimierza Iljicza Lenina, który twierdził: „Każdy kompromis jest zgniły" oraz „Każda kucharka powinna nauczyć się rządzić państwem". Zapewne właśnie dlatego postanowił usunąć wrogi klasowo element – starych naukowców – i zastąpić go świeżymi, nieskażonymi imperializmem umysłami.

W maju 1922 r. Lenin, który przy innej okazji twierdził, że „inteligencja nie jest mózgiem narodu, ale gównem", wysłał list do Feliksa Dzierżyńskiego z nakazem przeprowadzenia badań prawomyślności pisarzy i pracowników naukowych. W sierpniu naukowców aresztowano, a następnie deportowano na pokładach dwóch parostatków („Oberbürgermeister Haken" i „Preussen") do Szczecina w Niemczech. Zarzut był poważny – działalność antyradziecka....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12165

Wydanie: 12165

Spis treści
Zamów abonament