Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Senkevič ma być wreszcie Sienkiewiczem

13 stycznia 2022 | Świat | Jerzy Haszczyński.
W poniedziałek projekt ustawy nieoczekiwanie uzyskał duże poparcie w Sejmie
autor zdjęcia: Jerzy Haszczyński
źródło: Fotorzepa
W poniedziałek projekt ustawy nieoczekiwanie uzyskał duże poparcie w Sejmie

Jest duża szansa, że litewski Sejm opowie się w przyszłym tygodniu za oryginalną pisownią polskich nazwisk.

 

Byłoby to spełnienie jednego z postulatów mniejszości polskiej, ponad 30 lat po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Problemy litewskich Polaków, także dotyczące szkolnictwa mniejszości czy podwójnego nazewnictwa miejscowości i ulic, przez lata miały negatywny wpływ na stosunki Warszawy i Wilna. Przestały odgrywać w nich decydującą rolę, gdy nasze kraje połączyła obawa przed imperialną polityką Kremla. Ale nie zniknęły. Teraz jeden z nich najprawdopodobniej zostanie rozwiązany, choć w wersji, która nie zaspokoi w pełni oczekiwań wszystkich litewskich Polaków.

Rozwiązanie sprawy pisowni nazwisk jeszcze niedawno wydawało się nierealne. Projekt ustawy, który miał być przyjęty pod koniec zeszłego roku, przepadał w kolejnych głosowaniach. Sejm zrobił sobie jednak trzy tygodnie przerwy. I w poniedziałek projekt uzyskał spore poparcie. 83 (ze 140) posłów głosowało za. W przyszłym tygodniu ma być ostatnie czytanie i uchwalenie ustawy. Potem trafi do prezydenta Gitanasa Nausėdy. Jak się zachowa? W polityce wewnętrznej współpracuje często z przeciwnikami ustawy. Jednak w międzynarodowej, w której odgrywa ważną rolę (uczestniczy w szczytach UE i NATO),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12164

Wydanie: 12164

Spis treści
Zamów abonament