Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus źle ocenił dofinansowanie do ekoprojektu

20 kwietnia 2022 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka Michał Wojtas

Dotacja, której nie daje się bezpośrednio powiązać z usługami świadczonymi przez gminę na rzecz mieszkańców nie powinna ona być wliczana do podstawy opodatkowania.

Sprawa dotyczyła opodatkowania dotacji do gminnego projektu związanego z ochroną powietrza. We wniosku z 2021 r. gmina wyjaśniła, że został on już zrealizowany poprzez montaż odnawialnych źródeł energii u mieszkańców. Jego zakres objął m.in. zakup i instalację solarnych systemów grzewczych, fotowoltaicznych, pomp ciepła ciepłej wody użytkowej oraz kotłów na biomasę. Gmina zaznaczyła, że instalacje zostały zamontowane na terenie nieruchomości będących własnością mieszkańców oraz budynkach użyteczności publicznej.

Z wniosku wynikało ponadto, że samorząd podpisał z mieszkańcami umowy cywilnoprawne mające na celu ustalenie zobowiązań organizacyjnych i finansowych. Na ich podstawie poszczególni mieszkańcy zobowiązali się do wniesienia wkładu własnego do inwestycji, w wysokości 15 proc. wartości kosztów kwalifikowalnych indywidualnego zestawu fotowoltaicznego wraz z kosztami ogólnymi projektu powiększonymi o VAT dla całej instalacji.

Na projekt gmina otrzymała dotację w ramach umowy zawartej z województwem. Pomoc przyznana została w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12246

Wydanie: 12246

Spis treści

Zamów abonament