Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga termomodernizacyjna – warunki skorzystania i co z nich wynika

20 kwietnia 2022 | Rachunkowość | Natalia Ołówko

Ulga termomodernizacyjna to preferencja podatkowa, z której podatnicy mogą korzystać od 2019 roku. Bezpośrednim celem jej wprowadzenia było wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Ulga stanowi jedno z narzędzi walki z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce, jako czynnik motywujący m.in. do wymiany przestarzałych źródeł ogrzewania czy też zwiększania efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Zyskana dzięki temu możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania cieszy się wśród podatników popularnością, niemniej jednak warunki skorzystania z ulgi wciąż budzą wątpliwości, czego dowodem są liczne interpretacje indywidualne wydawane w tym zakresie przez organy podatkowe.

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne

Ulgę termomodernizacyjną oraz szczegóły dotyczące jej stosowania, reguluje art. 26h ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1128 z późn. zm.; dalej – ustawa o PIT). Zgodnie z ust. 1 przywołanego przepisu, jej adresatami są podatnicy PIT – zarówno osiągający dochody opodatkowane na zasadach ogólnych (według skali), jak i korzystający z możliwości rozliczania się podatkiem liniowym – będący właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego i ponoszący wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Istotą ulgi jest możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wymienionych wydatków.

Z kolei z treści art. 11 ust. 1 i 2 ustawy z 20...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12246

Wydanie: 12246

Spis treści

Zamów abonament