Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona sygnalistów – druga odsłona projektu

29 kwietnia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Robert Gniezdzia

Sygnaliści będą zachęcani do zgłaszania naruszeń. Każdy podmiot zobowiązany do stosowania ustawy sam zdecyduje, co będzie taką zachętą. Zgłoszenia anonimowe mogą nie być rozpatrywane.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (ustawa o ochronie sygnalistów). Jeną z istotnych zmian (porównując do poprzedniej wersji) jest wydłużenie okresu vacatio legis. Ustawa wejdzie w życie w terminie dwóch miesięcy od jej ogłoszenia, przy czym przepisy określą dodatkowy miesiąc od wejścia w życie przepisów aby podmioty prywatne, na rzecz których wykonuje pracę co najmniej 250 osób, ustaliły procedurę wewnętrzną. Innymi słowy podmioty prawne i podmioty publiczne będą miały trzy miesiące na wdrożenie zasad ochrony sygnalistów. Zmianę tę przyjąć należy z aprobatą. W stosunku do pierwotnej wersji, zakładającej czternastodniowe vacatio legis, projekt istotnie wydłuża przedsiębiorcom czas na przygotowanie się do nowych przepisów.

Bez zmian pozostaje obowiązek przystosowania się do nowych przepisów przez mniejszych pracodawców. W tym przypadku ustalenie procedury wewnętrznej przez podmioty prywatne, na rzecz których wykonuje pracę co najmniej 50 i mniej niż 250 osób, musi nastąpić do 17 grudnia 2023 r.

Kogo obejmie ochrona?

Projektowane przepisy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12254

Wydanie: 12254

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament