Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrola ZUS to nie wolnoamerykanka

12 maja 2022 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Postępowanie weryfikacyjne nie może trwać w nieskończoność, a przedsiębiorca nie może się domyślać, co będzie jego przedmiotem.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 grudnia 2021 r. w sprawie I  GSK 1316/21. Orzeczenie zostało wydane w związku z kontrolą ZUS u przedsiębiorcy. W sprawie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców złożył skargę kasacyjną na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 13 maja 2021 r. (V SA/Wa 1680/21). Wyrok NSA uchylający zaskarżony wyrok WSA, postanowienie Prezesa ZUS oraz postanowienie ZUS o kontynuowaniu czynności kontrolnych został doręczony Rzecznikowi MŚP 18 marca 2022 r.

Sprawa trafiła do sądu z uwagi na sprzeciw złożony w oparciu o Prawo przedsiębiorców, a następnie zażalenie na postanowienie ZUS o  kontytuowaniu czynności kontrolnych. Rzecznik MŚP zarzucił ZUS, że przekroczył on przewidziany ustawą Prawo przedsiębiorców czas trwania kontroli, nie przedłożył informacji, za jaki okres została ona wszczęta ani jak i kiedy zostanie zakończona. Zdaniem Rzecznika, ZUS naruszył przez to zasady prowadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12264

Wydanie: 12264

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament