Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciwdziałanie zatorom płatniczym – najnowsze propozycje zmian

13 maja 2022 | Biznes w czasie pandemii | Piotr Gogol Anna Gosławska Gabriela Sacha

Za sprawą nowelizacji ustawy o zatorach płatniczych, ochrona firm z sektora MŚP przed opóźnieniami w płatnościach ma stać się skuteczniejsza, postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów efektywniejsze, a kary za opóźnienia surowsze.

W fazie opiniowania w Rządowym Centrum Legislacji jest długo wyczekiwany projekt nowelizacji tzw. ustawy antyzatorowej, czyli ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło prace nad założeniami nowej ustawy antyzatorowej po dwóch latach funkcjonowania obecnych przepisów. Nowelizacja ma być odpowiedzią na głosy przedsiębiorców, prawników oraz przedstawicieli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którzy wskazywali obszary wymagające usprawnienia i modyfikacji.

W założeniu resortu rozwoju i technologii, nowa ustawa ma być bardziej efektywna i elastyczna niż obecnie, a obowiązki z niej wynikające nie mają stanowić nadmiernego obciążenia dla przedsiębiorców. Proponowane zmiany mają korzystnie wpłynąć na przedsiębiorców z sektora MŚP poprzez zwiększenie efektywności postępowań przed Prezesem UOKiK i motywowanie w ten sposób dużych przedsiębiorców do terminowego regulowania zobowiązań. Nowe przepisy mają sprawić również, że kary pieniężne za opóźnienia w transakcjach handlowych będą bardziej dotkliwe.

Postępowania prowadzone przez UOKiK

Definicja nadmiernego opóźniania w płatnościach nie ulegnie zmianie. Oznacza to, że nadmierne opóźnienie będzie oznaczało sytuację kiedy w okresie trzech kolejnych miesięcy suma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12265

Wydanie: 12265

Spis treści

Komunikaty

Prospekt NN Nasze Jutro 2025

Prospekt NN Nasze Jutro 2030

Prospekt NN Nasze Jutro 2035

Prospekt NN Nasze Jutro 2040

Prospekt NN Nasze Jutro 2045

Prospekt NN Nasze Jutro 2050

Prospekt NN Nasze Jutro 2055

Prospekt NN Nasze Jutro 2060

Prospekt NN OFE

Prospekt NN DFE

Zamów abonament