Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadchodzi czas biometanu – najważniejsze zmiany

13 maja 2022 | Biznes w czasie pandemii | Artur Kawik Michał Pituła

Przełom 2021 i 2022 roku to czas nowych, perspektywicznych kierunków zmian dla sektora biometanu - odnawialnego, niekopalnego źródła energii otrzymywanej z biomasy, stanowiącego odpowiedź na zagrożenie związane z emisją gazów cieplarnianych. Dowodem rosnącego zainteresowania polskiego ustawodawcy zwiększeniem jego roli w gospodarce są wdrożone i planowane inicjatywy legislacyjne.

Na początku warto przypomnieć ustalenia 26. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, która odbyła się w Glasgow pod koniec 2021 r. Wśród nich należy wyróżnić zidentyfikowanie problemu emisji metanu i zobowiązanie światowych przywódców do podjęcia działań w celu ograniczenia jego emisji do 2030 r. Konkluzje te były konsekwencją wcześniejszego stanowiska m.in. Unii Europejskiej i USA w ramach tzw. globalnego zobowiązania dotyczącego metanu (ang. Global Methane Pledge). W porozumienie to zaangażowanych jest 105 państw, wśród których znajduje się sześć spośród 15 największych na świecie emitentów metanu (USA, Brazylia, Indonezja, Nigeria, Pakistan i Meksyk). Deklaracje podjęte w ramach Global Methane Pledge mają charakter przełomowy, bowiem po raz pierwszy na tak wysokim szczeblu, w sposób zdecydowany ustosunkowano się do zagrożenia związanego z emisjami metanu do atmosfery – a to z kolei zwiastuje szerokie perspektywy dla zwiększenia produkcji i zastosowania biometanu.

Węglowe emisje i ambitne cele

Istota niebezpieczeństwa związanego z emisją metanu wiąże się przede wszystkim z tym, iż – jak wskazuje Unia Europejska, jego obecność w atmosferze może być nawet około 85 razy bardziej szkodliwa dla klimatu niż dwutlenek węgla na przestrzeni 20 lat. Ma to szczególne znaczenie z naszej krajowej perspektywy, ponieważ Polska zalicza się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12265

Wydanie: 12265

Spis treści

Komunikaty

Prospekt NN Nasze Jutro 2025

Prospekt NN Nasze Jutro 2030

Prospekt NN Nasze Jutro 2035

Prospekt NN Nasze Jutro 2040

Prospekt NN Nasze Jutro 2045

Prospekt NN Nasze Jutro 2050

Prospekt NN Nasze Jutro 2055

Prospekt NN Nasze Jutro 2060

Prospekt NN OFE

Prospekt NN DFE

Zamów abonament