Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędy wykonawcy do naprawienia – samooczyszczenie w zamówieniach publicznych

20 maja 2022 | Biznes w czasie pandemii | Małgorzata Gołyńska-Minkiewicz

Jeśli w innym kontrakcie publicznym wykonawca w znacznym stopniu nie wykonał istotnych zobowiązań, musi liczyć się z koniecznością złożenia wyjaśnień i dowodów w kolejnym przetargu, także u innego zamawiającego niż ten, u którego realizował problematyczną umowę. Wykonawca powinien też przygotować i złożyć dowody, że wykonał tzw. samooczyszczenie.

Przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: „PZP”) przewidują szereg sytuacji, w których przedsiębiorca nie może uzyskać zlecenia w ramach przetargu publicznego. Są to tzw. podstawy wykluczenia, opisane w art. 108 i 109 PZP. Dotyczą one sytuacji, w których wykonawca, czy osoby zasiadające w jego organach, dopuściły się określonych naruszeń, które dyskwalifikują go z udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia.

Podstawy określone w art. 108 PZP są stosowane w każdym postępowaniu prowadzonym na podstawie przepisów tej ustawy. Natomiast te, które wskazano w art. 109, nie znajdą się w dokumentacji zamówienia zawsze. Są one fakultatywne w tym znaczeniu, że organizator postępowania – zamawiający, może zdecydować, że będzie z nich korzystał. Musi to jednak zastrzec już przy wszczęciu postępowania.

Jeśli wobec wykonawcy zachodzą podstawy wykluczenia, jego oferta (w postępowaniach wielostopniowych wniosek) podlega odrzuceniu.

∑ Czy zawsze podstawa wykluczenia skutkuje odrzuceniem oferty?

Określone sytuacje, które powinny spowodować wykluczenie wykonawcy, mogą podlegać procedurze tzw. „samooczyszczenia”, opisanej w art. 110 PZP. Chodzi tu o stosowane obowiązkowo:

∑ art. 108 ust. 1 pkt 1 – skazanie wykonawcy za przestępstwa opisane w tym przepisie;

∑ art. 108 ust. 1 pkt 2 – skazanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12271

Wydanie: 12271

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Sukces

Zamów abonament