Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadchodzi czas biometanu – najważniejsze zmiany

20 maja 2022 | Biznes w czasie pandemii | Artur Kawik Michał Pituła

Polski ustawodawca wydaje się coraz mocniej zauważać rosnący potencjał biometanu jako ekologicznego, odnawialnego paliwa, które może wspomóc transformację energetyczną polskiej gospodarki. Świadczą o tym planowane zmiany legislacyjne, mające na celu stworzenie otoczenia prawnego dla prowadzenia działalności związanej z wytwarzaniem czy przesyłaniem biometanu.

W pierwszej części artykułu („Rzeczpospolita" z 13 maja br.) omówiliśmy najistotniejsze globalne inicjatywy dotyczące rozpowszechnienia zastosowania biometanu w gospodarce, jego wpływ na możliwość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (w szczególności metanu) do atmosfery oraz istotną inicjatywę legislacyjną poświęconą biometanowi w postaci projektowanej nowelizacji ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 110 ze zm.; „ustawa OZE”), która ma wprowadzić do polskiego prawa chociażby definicję biometanu. Planowana nowelizacja ustawy OZE to jednak nie jedyny przykład rosnącego zainteresowania polskiego ustawodawcy biometanem i potencjalnymi możliwościami jego gospodarczego wykorzystania. Świadczą o tym inne zmiany w prawie, zarówno te w przypadku których proces legislacyjny już się zakończył, jak i znajdujące się w fazie opracowywania.

Autobusy ma zasilać prąd…

Wśród tych pierwszych należy wymienić nowelizację ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (tekst. jedn. DzU z 2021 r. poz.  110 ze zm.; „ustawa o elektromobilności”), która weszła w życie 24 grudnia 2021 r. (ustawa z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw; DzU...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12271

Wydanie: 12271

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Sukces

Zamów abonament