Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Doradca rady nadzorczej – wsparcie dla spółki czy źródło wewnętrznych konfliktów?

20 maja 2022 | Biznes w czasie pandemii | Anna Dąbrowska-Lipka

Jeżeli statuty spółek akcyjnych nie zostaną zmienione, od października tego roku rady nadzorcze zyskają nowe uprawnienia bez żadnych ograniczeń, w tym finansowych.

W założeniu ustawodawcy doradca rady nadzorczej – nowa instytucja na gruncie kodeksu spółek handlowych – ma stanowić odpowiedź na wyzwanie w postaci skali złożoności procesów zachodzących w spółkach kapitałowych. Jest to także próba profesjonalizacji tych procesów przy ograniczonych możliwościach – zarówno faktycznych, jak i prawnych – rady nadzorczej. Czy jednak w istocie nie doprowadzi ona do pomieszania kompetencji organów spółki, nie zwiększy ryzyka konfliktu wewnątrz spółki lub narazi ją na powstanie szkody?

Stanowisko doradcy: cel i funkcje

Nowa instytucja została wprowadzona ustawą z 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wejdzie w życie już 13 października 2022 r. Doradca rady nadzorczej, który może być zarówno osobą fizyczną, jak i prawną, nie będzie pełnił stałej funkcji w spółce. Do jego zadań i kompetencji należy zbadanie określonej sprawy dotyczącej działalności spółki lub jej majątku albo przygotowanie określonych analiz oraz opinii.

W projekcie ustawy zawarto wymaganie, by był to wyłącznie podmiot posiadający wiedzę fachową i kwalifikacje niezbędne do zbadania określonej sprawy. Uzasadnieniem było zapewnienie sporządzenia rzetelnego i obiektywnego raportu z badania. Powyższy wymóg został jednak usunięty na etapie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12271

Wydanie: 12271

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Sukces

Zamów abonament