Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Céline Sciamma. Reżyserka w ogniu

21 maja 2022 | Plus Minus | Barbara Hollender
W nagrodzonej za scenariusz w Cannes „Małej mamie” Sciamma opowiada o miłości matki i córki
źródło: materiały prasowe
W nagrodzonej za scenariusz w Cannes „Małej mamie” Sciamma opowiada o miłości matki i córki
autor zdjęcia: Joel Saget
źródło: AFP

Pamięć jest czymś niezwykle płynnym. Co zachowuje? Co sama kreuje? Jak działa nasza wyobraźnia? Zwłaszcza w chwili stresu, traumy? Ludzki mózg jest tajemnicą. Podobnie jak serce – uważa Céline Sciamma, jedna z najbardziej interesujących europejskich reżyserek.

Nie możemy spotkać naszych matek jako dzieci, ale czasem warto sobie wyobrazić, jakie wtedy były – mówi mi reżyserka.

Jej film „Mała mama", który wchodzi właśnie na polskie ekrany, jest pełen delikatności uczuć. W pierwszych ujęciach ośmioletnia Nelly razem z matką porządkuje pokój w domu opieki, gdzie właśnie umarła jej babcia. Potem z rodzicami jedzie do domu babci w lesie. Tam właśnie rosła jej matka. I zachowała w pamięci wspomnienie brunatno-rudej jesieni, piękna, szałasu z gałęzi drzew, który budowała w lesie. Gdy rodzicielka nagle wyjeżdża, Nelly nieopodal domu spotyka dziewczynkę, która też robi dla siebie schronienie z gałęzi. I też – jak matka Nelly – ma na imię Miriam.

Sciamma bardzo subtelnie prowadzi tę grę wyobraźni. Dziewczynki są do siebie podobne, zaprzyjaźniają się, rodzi się między nimi silna więź.

– Pomysł był prosty. Chciałam opowiedzieć o spotkaniu małej dziewczynki i jej matki z czasów, gdy ona też była dzieckiem – mówi reżyserka i dodaje, że w czasach pandemii i zawirowań społeczno-politycznych rozmowa z dziećmi jest szczególnie ważna.

W „Małej mamie" stworzyła nowy sposób podróży w czasie. Co tu jest prawdą, a co fikcją?

– Nasze wspomnienia z dzieciństwa zwykle łączą się z wyobraźnią. Ja sama różne wydarzenia z tamtego najwcześniejszego okresu życia pamiętam bardzo wyraźnie. Ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12272

Wydanie: 12272

Zamów abonament